Den teroristických útoků na Spojené státy americké

Tento den změnil celý svět. Do té doby si nejspíš nikdo nedokázal představit takový útok na USA. Na základě těchto událostí byl také poprvé aktivován 5. článek NATO, díky kterému Severoatlantická aliance začala proti terorismu bojovat jako jeden celek, dnes tuto válku nazýváme jako “válku proti terorismu.“

Tento černý den začal ještě před devátou ranní, kdy byla zasažena první z věží dvojčat letadlem boeing. Možnost náhody či poruchy byla vyvrácena o 16 minut později, a to hrozivým způsobem, kterému přihlížel v přímém vysílání celý svět. Do druhé budovy dvojčat narazilo letadlo, které zapříčinilo smrt dalších lidí. O půl hodiny později došlo k únosu dalšího letadla, které ovšem mířilo jinam, na státní instituci, a to na Pentagon USA. V budově umírá na místě přes sto lidí. V deset hodin dopoledne dochází k neodvratitelné události, které se každý bál. Horní části mrakodrapů se řítí k zemi a sebou nesou po celém New Yorku prach, který je životu nebezpečný. Při zachraňování osob z přilehlých budov zemřelo 400 záchranářů.

Po desáté hodině je při stejném scénáři uneseno další letadlo. Cestující, kteří již však vědí, co nejspíš bude následovat se brání a v moment, kdy začali získávat převahu, se letadlo zřítilo do polí v Pensylvánii. O původním cíli se dodnes spekuluje. Mohlo jít o Sochu svobody, Bílý dům nebo o Kongres Spojených států. 11. září si vyžádalo skoro 3000 obětí a svět už od tohoto dne nikdy nebude stejný jako předtím.

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}

Vyhledávání