Rozhovor s Přemyslem Rabasem /SEN21/

Redaktor: ,,Jak pohlížíte na nejasnou situaci okolo zdravotního stavu prezidenta republiky?"

Přemysl Rabas: ,,Situace je vcelku jasná. Za prvé pan prezident podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a dle prognóz tomu tak bude i v dalších týdnech. Za druhé je zřejmé, že prezidentskou kancelář obsadili gauneři, kteří zneužili zdravotního stavu prezidenta ve svůj prospěch. V prvním případě musí konat zákonodárci a zajistit přenesený výkon prezidentských povinností, v druhém policie a státní zastupitelství."

Redaktor: ,,Měla by ČR v budoucnu vstoupit do eurozóny?"

Přemysl Rabas: ,,Samozřejmě, že ano."

Redaktor: ,,Mělo by se uzákonit manželství pro všechny?"

Přemysl Rabas: ,,Ano."

Redaktor: ,,Přímá nebo nepřímá volba prezidenta?"

Přemysl Rabas: ,,Politologové varovali, že přímá volba prezidenta do parlamentní demokracie nepatří. Měli pravdu, protože přímo volený prezident si přisvojoval více pravomocí, než mu náleželo. Myslím ale, že teď by vůči občanům nebylo fér přímou volbu rušit. Rád ovšem podpořím případné změny týkající se přesnějšího vymezení prezidentských pravomocí a snadnějšího odvolání prezidenta v případě porušování ústavních pravidel."

Redaktor: ,,Mělo by být očkování proti covid-19 povinné?"

Přemysl Rabas: ,,To určitě ne. byl bych ovšem moc rád, kdyby stát dokázal motivovat k očkování více lidí a efektivněji bojoval s dezinformacemi. Sám si teď obnovím očkování proti chřipce a samozřejmě se objednám i na třetí dávku vakcíny proti covidu."

Redaktor: ,,Co je podle vás největší hrozba pro Česko?"

Přemysl Rabas: ,,To, jak čeští politici a veřejnost zlehčují nebezpečí globálních změn klimatu. Diskuse o spalovacích motorech, o konci uhlí nebo o tom, že klimatická opatření se nesmí uspěchat, působí směšně. Přitom by stačilo, abychom se opřeli o data vědců, kteří už přes třicet let varují, že lidská činnost ohrožuje naší planetu i budoucnost dalších generací. Takže namísto výmluv a pavědeckých argumentů je na místě, abychom klimatická opatření a čistou energetiku vzali jako příležitost. Většina vyspělého světa to už pochopila."

 Redaktor: ,,Jaký máte názor na spor o důl Turów?"

Přemysl Rabas: ,,Myslím, že Polsko by mělo respektovat své sousedy i rozhodnutí Evropské unie a co nejrychleji se připravit na energetiku a průmysl bez uhlí."

Redaktor: ,,Mělo by Česko splnit závazek 2% HDP vůči NATO?"

Přemysl Rabas: ,,Bylo by skvělé, kdyby Česko obecně bylo spolehlivým a věrohodným partnerem. Nejen v NATO."

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}

Vyhledávání